Dear guest, you are not a registered member. As a guest, you only have read-only access to our books, tests and other practice materials.
As a registered member you can:
- View all solutions for free
- Request more in-depth explanations for free
- Ask our tutors any math-related question for free
- Email your homework to your parent or tutor for free
Registration is free and doesn't require any type of payment information. Click here to
Register.
Grade 6 HMH Go Math - Answer Keys
Please share this page with your friends on FaceBook
Share and Show
Write the rate as a fraction. Then find the unit rate. |
|
|
-
Question 3
(request help)
Amy and Mai have to read Bud, Not Buddy for a class. Amy reads 20 pages in 2 days. Mai reads 35 pages in 3 days. Who reads at a faster rate?
-
|
-
Question 4
(request help)
An online music store offers 5 downloads for $6.25. Another online music store offers 12 downloads for $17.40. Which store offers the better deal?
-
|
On Your Own
Write the rate as a fraction. Then find the unit rate. |
-
Question 5
(request help)
A company packed 108 items in 12 boxes.
Type below:
|
-
Question 6
(request help)
There are 112 students for 14 teachers.
Type below:
|
-
Question 7
(request help)
Geoff charges $27 for 3 hours of swimming lessons. Anne charges $31 for 4 hours. How much more does Geoff charge per hour than Anne?
-
|
-
Question 8
(request help)
Compare One florist made 16 bouquets in 5 hours. A second florist made 40 bouquets in 12 hours. Which florist makes bouquets at a faster rate?
Type below:
|
Tell which rate is faster by comparing unit rates. |
-
Question 9
(request help)
\(\cfrac{160\text{ mi}}{2\text{ hr}}\) and \(\cfrac{210\text{ mi}}{3\text{ hr}}\)
Type below:
|
-
Question 10
(request help)
\(\cfrac{270\text{ ft}}{9\text{ min}}\) and \(\cfrac{180\text{ ft}}{9\text{ min}}\)
Type below:
|
-
Question 11
(request help)
\(\cfrac{250\text{ m}}{10\text{ s}}\) and \(\cfrac{120\text{ m}}{4\text{ s}}\)
Type below:
|