×
Dear guest, you are not a registered member . As a guest, you only have read-only access to our books, tests and other practice materials.
As a registered member you can:
View all solutions for free
Request more in-depth explanations for free
Ask our tutors any math-related question for free
Email your homework to your parent or tutor for free
Registration is free and doesn't require any type of payment information. Click here to
Register .
Grade 6 HMH Go Math - Answer Keys
Please share this page with your friends on FaceBook
Use Equivalent Ratios
Use equivalent ratios to find the unknown value.
Problem Solving
Question 9
(request help)
Honeybees produce 7 pounds of honey for every 1 pound of beeswax they produce. Use equivalent ratios to find how many pounds of honey are produced when 25 pounds of beeswax are produced.
Question 10
(request help)
A 3-ounce serving of tuna provides 21 grams of protein. Use equivalent ratios to find how many grams of protein are in 9 ounces of tuna.
Question 11
(request help)
Explain how using equivalent ratios is like adding fractions with unlike denominators.
Type below: