An online game company offers a package that includes 2 games for $11.98. They also offer a package that includes 5 games for $24.95. Which package is a better deal?
At a track meet, Samma finished the 200-meter race in 25.98 seconds. Tom finished the 100-meter race in 12.54 seconds. Which runner ran at a faster average rate?
Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?