Cran–Soy trail mix costs $2.99 for 5 ounces, Raisin–Nuts mix costs $3.41 for 7 ounces, Lots of Cashews mix costs $7.04 for 8 ounces, and Nuts for You mix costs $2.40 for 6 ounces. List the trail mix brands in order from the least expensive to the most expensive.
Aaron’s heart beats 166 times in 120 seconds. Callie’s heart beats 88 times in 60 seconds. Emma’s heart beats 48 times in 30 seconds. Galen’s heart beats 22 times in 15 seconds. Which two students’ heart rates are equivalent?
Courtlynn combines \(\cfrac{7}{8}\) cup sour cream with \(\cfrac{1}{2}\) cup cream cheese. She then divides the mixture between 2 bowls. How much mixture does Courtlynn put in each bowl?